ЧУ серед аматорів: суперник “Нива” Тернопіль

Матч 17 туру ЧУ серед аматорів між командами “Чайка” – “Нива” відбудеться о 17:00 на стадіоні Козак Арена, 13 травня.

ФК “Нива” Тернопіль, Рік заснування — 1978.

Кольори клубу — жовтий, зелений

Домашній стадіон — сільський стадіон с. Великі Гаї, 1300 місць

Президент — Олександр Стадник, Гол. тренер — Петро Бадло

Офіційний сайт клубу fcnyva.com

Попередні назви: 1978-1981: “Нива” (Підгайці), 1982-1984: “Нива” (Бережани), 1985-…: “Нива” (Тернопіль)

Футбольний клуб “Нива” Тернопіль створено у Підгайцях (Бережанський район, Тернопільська область) у 1978 році. Засновником і першим власником “Ниви” став голова місцевого колгоспу Іван Михайлович Потупа (20 січня 1932 – 11 липня 2011).

У перший рік свого існування підгаєцька “Нива” замінила бережанський “Маяк” у фінальній пульці чемпіонату області. У Підгайцях збудували стадіон на 5000 місць та ввели у експлуатацію будинок зі зручними роздягальнями та службовим приміщенням. У першому сезоні обласної першості “Нива” здобула срібні нагороди.

Склад “Ниви” у дебютному сезоні:

Воротарі: Богдан Ковалик, Богдан Купина, Ігор Патовський

Захисники: Ігор Біскуп, Петро Дідик, Тарас Греняк, Михайло Прима, Степан Сулима, Іван Герасимів, Остап Богдан, Володимир Калинович, Іван Польовий, Роман Мацюпа

Півзахисники: Анатолій Венгринович, Михайло Сарчук, Володимир Венгринович, Зіновій Туркевич, Володимир Підфігурний

Нападники: Петро Калиняк, Ярослав Костів

У 1979 році “Нива” з Підгайців здобула право участі у чемпіонаті України серед колективів фізкультури і посіла друге місце. Крім цього “Нива” виграла Кубок ЦР ДСТ “Колос”.

У 1980 році “Нива” стала першою у чемпіонаті КФК, але у фінальній пульці команда вище другого місця піднятися не зуміла. Відповідно, завоювати путівку до ліги майстрів підгаєцька “Нива” не змогла.

У 1981 році “Нива” вдруге поспіль перемогла у чемпіонаті КФК, не зазнавши жодної поразки. Проте і цього року команда стала лише другою у фінальній пульці і ще на рік відклала вихід до Другої ліги.

У 1982 році “Нива” перебазувалася до Бережан і почала виступати під прапором новоствореного на Тернопільщині міжгосподарського клубу “Нива”. Втретє поспіль команда стала переможцем серед колективів фізкультури і цього разу у фінальній пульці бережанцям посміхнулася фортуна і “Нива” здобула бажану путівку до ліги майстрів.

Перший сезон серед команд-майстрів “Нива” завершила на 13-му місці. Перший матч у лізі команда провела на виїзді у Керчі і поступилася місцевому “Океану” з рахунком 3:0.

У 1984 році бережанська “Нива” вдруге поспіль стала тринадцятою у Другій лізі, вигравши втішний турнір за 13-26 місця.

Покращити свій результат “Ниві” вдалося у наступному сезоні, коли команда переїхала з Бережан до Тернополя. Підопічні Михайла Дунця на першому етапі Другої ліги посіли четверте місце, а у підсумку стали сьомими.

За крок до бронзових медалей “Нива” зупинилася у сезоні 1986 року. У підсумку тернопільська команда задовольнилася лише четвертим місцем.

У 1987 році тернополяни таки здобули нагороди — “Нива” стала срібним призером Другої ліги. А у Кубку СРСР команда зупинилася лише на стадії 1/16 фіналу, програвши донецькому “Шахтарю”.

Після успішного сезону 87-го, у 1988 році “Нива” суттєво збавила оберти, фінішувавши лише на 12-ій позиції. Але реабілітувалися футболісти “Ниви” у наступному сезоні, завоювавши бронзові нагороди. А нападник Ігор Яворський у сезоні 1989 року забив 35 голів і став кращим бомбардиром першості.

Після реорганізації чемпіонату СРСР сезон 1990 року тернопільська “Нива” розпочала у проміжній зоні Другої ліги, де суперниками були клуби з Білорусі, Росії, Молдови, Латвії та Вірменії. У підсумку — четверте місце. На четвертій позиції тернопільські футболісти завершили і сезон 1991 року, хоча тоді перед ними була поставлена задача вибороти путівку у Першу лігу.

З розвалом Радянського союзу, “Нива” отримала право виступати у Вищій лізі незалежного чемпіонату України, де у дебютному сезоні посіла четверте місце у групі Б.

Після цього чемпіонат України перейшов на систему проведення осінь/весна. У сезоні 1992/93 “Ниві” довелося боротися за виживання і це команді вдалося. Тернополяни посіли 14-те місце, з-поміж 16-ти колективів. У цьому ж сезоні “Нива” дійшла до чвертьфіналу національного Кубка.

Сезон 1993/94 по праву можна назвати одним із найуспішніших у історії “Ниви”. Під керівництвом Леоніда Буряка “Нива” завоювала 7-ме місце у Вищій лізі, а кілька гравців нашої команди отримали запрошення в національну та олімпійську збірну України!

Однак, розвинути надалі свій успіх “Ниві” не вдалося. Команду полишив Леонід Буряк, а разом із ним з Тернополя поїхали і кілька кваліфікованих футболістів. Команду очолив Валерій Душков, але завершувала сезон “Нива” під керівництвом граючого тренера Ігоря Яворського. Підсумок сезону 1994/95 — 12 місце у Вищій лізі.

У чемпіонаті 1995/96 тернопільські футболісти теж зірок з неба не хапали, але зберегти прописку у еліті українського футболу змогли — 13-те місце серед 18-ти команд.

У сезоні 1996/97 новим президентом “Ниви” став Володимир Мариновський. На посадах віце-президентів почали трудитися Олександр Кривий та Автанділ Мдінарадзе. У тому сезоні “Нива” покорила ще одну вершину — першою перемогла київське “Динамо” зразка Валерія Лобановського. Після цього Валерій Васильович сказав, що “Нива” — краща команда України!”. Сезон тернополяни завершили на 9-ій позиції.

А у наступному чемпіонаті “Нива” повторила свій найуспішніший сезон у Вищій лізі, ставши за підсумками чемпіонату 97/98 — сьомою.

Сезон 1998/99 “Нива” розпочала із новим президентом Олександром Кривим та головним тренером — Ігорем Юрченком. Однак, такі зміни не пішли на користь футбольним справам. Команда завершила той сезон на 13-ій позиції.

Фінансові труднощі спіткали нашу команду у сезоні 1999/00. Це стало причиною того, що “Нива” ледь не втратила прописку у Вищій лізі, фінішувавши лише на 12 місці.

Те, чого боялися вболівальники у минулому сезоні, сталося у сезоні 2000/01 років — “Нива” покидає еліту і вилітає з Вищої ліги, посівши останнє місце.

Склад “Ниви” у сезоні 2000/01:

Воротарі: Юрій Нікітенко, Геннадій Лосєв, Роман Гурін, Павло Сиротін

Захисники: Павло Філіпенко, Ігор Сушко, Тарас Павлиш, Віталій Розгон, Сергій Шиманський, Микола Лапа, Станімір Сталєв, Євген Михайлів, Сергій Шайда, Олександр Антонюк, Васіл Колєв, Ігор Біскуп, Андрій Соколюк, Руслан Сорока

Півзахисники: Таріел Капанадзе, Матвій Николайчук, Дмитро Мазур, Автанділ Гвіанідзе, Кахабер Дгебуадзе, Костянтин Лемішко, Сергій Кривий, Юліан Нейчев, Траклій Шенгелія

Нападники: Тарас Літинський, Автанділ Капанадзе, Сергій Хоменко, Шота Чомахідзе, Олександр Ждаха, Автанділ Сіхарулідзе, Тенгіз Угрехлідзе, Анатолій Пташник, Василь Рибак

Розчаруванням обернувся і дебютний сезон “Ниви” у чемпіонаті Першої ліги. Надовго у цьому чемпіонаті тернополяни не затрималися. Посівши останнє місце, “Нива” знову понизилася у класі.

Перший рік 2002/03 у Другій лізі “Нива” завершила на 8-му місці, а у сезоні 2003/04 фінішувала 6-ю. Погана гра команди призвела до того, що чемпіонат 2004/05 “Нива” завершила на останньому місці Другої ліги групи А.

Новий етап у історії футбольного клубу “Нива” пов’язаний із ім’ям тернопільського бізнесмена Олега Садовського, який став президентом клубу у надважкий час для клубу. Очолив “Ниву” Юрій Дубровний, який створив у Тернополі боєздатний колектив. Сезон 2005/06 “Нива” завершує на 4-му місці. На такій же позиції команда опиняється за підсумками сезону 2006/07. У липні 2007 року новим президентом “Ниви” стає ще один місцевий бізнесмен Степан Рубай. І вже наступного року “Нива” під керівництвом відомого спеціаліста Юрія Коваля зупиняється за крок до своєї мети — повернення у Першу лігу. “Нива” завершує сезон 2007/08 на другій позиції, програвши боротьбу за підвищення у класі “Княжій” зі Щасливого.

У Першу лігу “Нива” повертається за підсумками сезону 2008/09. До підвищення у класі команду привів тренер Віктор Ряшко. У тому сезоні “Нива” продемонструвала чудовий результат, вигравши групу А Другої ліги.

Однак, фінансова криза не дозволила нашій команді закріпитися у Першій лізі надовго. Провівши у чемпіонаті лише один сезон, “Нива” з тріском знову опустилася у Другу лігу.

Сезон 2010/11 у Другій лізі “Нива” завершила на 10-му місці, а сезон 2011/12 — на 12-ій позиції.

Новітня історія “Ниви” пов’язана із новим власником та президентом футбольного клубу Автанділом Мдінарадзе. Саме він у сезоні 2012/13 розпочав амбітний проект із повернення клубу в еліту українського футболу. Очолив “Ниву” легендарний футболіст та тренер Ігор Яворський. За підсумками сезону 2012/13 “Нива” зуміла підвищитися у класі і повернутися до Першої ліги. Після повернення у перший дивізіон, “Нива” завершила чемпіонат 2013/14 у середині турнірної таблиці — на 10-му місці. А Ігоря Яворського на тренерському містку замінив його помічник Богдан Самардак.

Взимку 2015-го року у керівництві клубу сталися чергові зміни. Автанділ Мдінарадзе передав його у руки нових власників — українців, які ведуть бізнес у Європі. А новим президентом “Ниви” став Степан Рубай, який раніше очолював клуб. Навесні 2015-го на зміну Богдану Самардаку тренувати “Ниву” прийшов тандем тренерів Роман Толочко – Любомир Вовчук. За підсумками сезону 2014/15 “Нива” зуміла зберегти прописку у Першій лізі, завершивши чемпіонат на 13-ій позиції, та уникнувши перехідних матчів.

Новий сезон 2015/16 команда розпочала невдало. Наслідком цього стало звільнення тренерського штабу на чолі з Романом Толочком, а виконувати обов’язки головного тренера призначили легендарного тернопільського футболіста Петра Бадла.

Закінчивши першу частину сезону 2015/16 тернопільська команда знімається із чемпіонату Першої ліги, втрачаючи професійний статус. Починаючи з весни 2016-го року команда розпочинає виступи у чемпіонаті та Кубку Тернопільщини, а також у чемпіонаті України серед аматорів.

Джерело