Звягель

Звягель

Професійний футбольний клуб “Звягель” названий на честь історичної назви міста Новоград-Волинський, є першим професійним футбольним клубом Звягельщини і єдиним некомунальним професійним футбольним клубом Житомирської області.

Віддаючи данину традиціям місцевого футболу, ПФК “Звягель” веде свій родовід від 1993 року. Тоді в місті Новоград-Волинський був заснований перший футбольний клуб під назвою “Звягель”. Майже десятиліття клуб  успішно виступав в чемпіонаті Житомирської області, а також декілька разів спробував свої сили в чемпіонаті України серед аматорів.

З 2002 по 2015 рік Новоград-Волинський на обласній та всеукраїнській арені представляли декілька команд.

Найвище досягнення — срібло чемпіонату України з футболу серед аматорів, яке здобув футбольний клуб “Звягель-750” у 2010 році. Наступним кроком у розвитку клубу мала стати участь у Другій лізі, однак мріям місцевих вболівальників тоді не судилося збутися і замість переходу в статус професіоналів клуб чекала ліквідація.ФК “Звягель” відродився у 2016 році. Метою відродження був розвиток дитячо-юнацького футболу та залучення до команди місцевих гравців. Клуб розпочав виступи у Вищій лізі чемпіонату Житомирщини, а через рік заявив до обласної першості юнацьку команду дублерів, яка складалась з випускників місцевої школи футболу. З 2019 року “Звягель” бере участь у Кубку України серед аматорів, а у 2021 році, маючи в колекції всі можливі трофеї Житомирській області, для подальшої мотивації і розвитку клуб заявився на чемпіонат України серед аматорів, де за підсумками першого кола фінішував у середині турнірної таблиці. Турнір не був дограний через початок рашистами повномасштабної війни проти України. За 2019-2021 роки ФК “Звягель” двічі вигравав чемпіонат Житомирської області, по одному разу — Кубок та Суперкубок Житомирщини.

У 2021 році з ініціативою створення на базі ФК “Звягель” професійного футбольного клубу до членів “Ради клубу” Степана Нусбаума, Олександра Лавренюка та Руслана Скидана звернувся народний депутат України від Новоград-Волинщини Дмитро Костюк. Мета ініціативи — дати можливість випускникам місцевих дитячих футбольних закладів розпочати кар’єру професійного футболіста, реалізувати себе на малій Батьківщині, популяризувати спорт в громаді та прославити місто Новоград-Волинський. А також вирішити проблему, з якою стикалися усі аматорські клуби, які в різні роки представляли Звягельщину — як тільки вони перемагали в змаганнях, більшість гравців переходили в інші, професійні, колективи і доводилося щоразу розпочинати все спочатку, адже статус аматорського клубу не давав можливості йому розвиватися далі.

Попри складнощі воєнного часу, від реалізації проекту створення професійного футбольного клубу в Новоград-Волинському було вирішено не відмовлятися. 10 серпня 2022 року було створено громадську організацію “Професійний футбольний клуб “Звягель”, яка продовжує славні традиції аматорської футбольної команди. 12 серпня 2022 року “Професійна футбольна ліга України” надала “Звягелю” професійний статус. В сезоні  2022/2023 команда вперше спробує свої сили в чемпіонаті Другої ліги України з футболу.